Премиерата на филма „Гладиатор 2“ на Ридли Скот ще се състои във Франция
Режисьорът Ридли Скот представя брутално и кърваво продължение на един от най-големите си успехи - „Гладиатор 2“, почти 25 години след като изведе Ръсел Кроу на арената, като премиерата във Франция ще се състои в сряда, 13 октомври, предаде АФП.
Това завръщане в Древен Рим се случва след като първия филм, спечели пет „Оскар“-а, включително за най-добър филм и най-добър актьор, и се превърна в световен касов хит.
„Ридли винаги е имал желание да продължи тази история“, каза Кони Нилсен, която играе Луцила, майката на главния герой Луций, в интервю за АФП преди парижката премиера на „Гладиатор 2“. „Връзката между Луций и Луцила е в центъра на филма“, добавя актрисата
Режисьорът Ридли Скот представя брутално и кърваво продължение на един от най-големите си успехи - „Гладиатор 2“, почти 25 години след като изведе Ръсел Кроу на арената, като премиерата във Франция ще се състои в сряда, 13 октомври, предаде АФП.
Изложбата „Няма само един път. 70 творби от колекция „Илиян Дончев“ ще бъде официално открита в Художествената галерия в Казанлък на 10 октомври, съобщи директорът на културния институт д-р Пламен Петров, който е и уредник на експозицията.
Това е втората изложба от платформата на галерията „Търсачите“ , в рамките на която ще бъдат представяни фрагменти от частни колекции.
В нея са включени творби на Иван Милев, Дечко Узунов, Димитър Чорбаджийски – Чудомир, Светлин Русев, Теньо Пиндарев и други.
Експозицията се явява като своеобразно продължение на големия разговор за значението на фигурата на колекционера в съвременното развитие на художествената сцена и като опит за издирване и осмисляне на отговорите на въпросите „Защо колекционираме?“,
„Какво колекционираме?“ и разбира се - „Как
Петима скулптори са избрани за участие в Симпозиума по скулптура в дърво 2024, който ще се проведе в село Ясна поляна, община Приморско.
Той започва на 12 август и съгласно статута на форума в него участват петима творци (четирима българи и един чуждестранен автор), избрани с конкурс на база предварителни проекти, съобщават от Съюза на българските художници (СБХ).
Това са скулпторите Галя Благоева, Кристина Йосифова, Никола Диков, Николай Маринов и Херман Гшайдер. Резерва е Валентин Митев.
Участниците в симпозиума са избрани на 6 август от журито в състав: Николай Колязов (председател, секретар на секция „Скулптура“ на СБХ), Боян Боянов, Витали Халваджиев, Диана Драганова-Щир, Ивайло Аврамов, Иван Русев, Момчил Мирчев, Павлин Радевски, Петър Наков, Теодор Нанев, допълват от СБХ.
/ВСР
Днес е последният ден на първото издание на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair.
Събитието се провежда във форум „Джон Атанасов“ в „София Тех Парк“.
И в трите дни на изложението посетителите имат възможността да видят изложба във виртуална реалност с произведения на селектирани автори, има срещи с художниците, присъстващи на павилионите.
Паралелната програмата днес започва с презентации на Радослав Механджийски и Теодора Константинова на тема „Най-дръзките произведения и акции на съвременното изкуство“ и „Изкуственият интелект в съвременното изкуство“.
Програмата продължава с „Къде е изкуството в стаята?“ – дискусия за ролята на интериорните дизайнери в пазара на съвременно изкуство с Весела Ножарова – куратор, изкуствовед и арт адвайзър.
Изложба „Щрихи от творчеството на Михайло Парашчук в България” ще бъде открита на 12 септември в Художествената галерия „Димитър Добрович“ в Сливен, съобщиха от културния институт. Неин автор е украинката Юлия Красовска, магистър по архитектура, а от 2016 г. е член на Дружеството на бургаските художници.
Проектът е посветен на украинския скулптор Михайло Парашчук, създател на фасади на сгради в столицата и други градове в страната. Той пристига в България през 1921 г. и остава тук до края на живота си през 1963 г.
В изложбата за първи път ще бъдат представени пред публиката 26 творения на майстора, съхранявани в Художествената галерия „Димитър Добрович“ – Сливен от 1977 г. Регионалният исторически музей – Русе ще представи стилизирана каменната глава на орел.
В експозицията ще бъдат подредени маслени платна
Режисьорката Лилия Абаджиева започна репетиции на „Тартюф“ в Малък градски театър „Зад канала“, съобщават от трупата.
Участват актьорите Александър Кадиев, Христо Пъдев, Леонид Йовчев, Христина Караиванова, Георги Кацарски, Владимир Димитров, Богдан Бухалов, Таня Пашанкова, Цветина Петрова, Александър Карасански, Магдалена Бучкова, Калина Георгиева.
„Вдъхновяващ екип, първа репетиция на „Тартюф” в театър „Зад канала”. Вълнуваме се“, коментира Лилия Абаджиева.
Сценографията и костюмите са на Васил Абаджиев, сценичната адаптация и музикалната картина са на Лилия Абаджиева.
Това завръщане в Древен Рим се случва след като първия филм, спечели пет „Оскар“-а, включително за най-добър филм и най-добър актьор, и се превърна в световен касов хит.
„Ридли винаги е имал желание да продължи тази история“, каза Кони Нилсен, която играе Луцила, майката на главния герой Луций, в интервю за АФП преди парижката премиера на „Гладиатор 2“. „Връзката между Луций и Луцила е в центъра на филма“, добавя актрисата.
Действието се развива няколко десетилетия след събитията в първия филм. Луций – внук на бившия император на Рим Марк Аврелий и син на Луцила, живее със съпругата и детето си в Нумидия. Когато римски войници, начело с генерал Марк Акаций, нахлуват в берберското царство, за да го присъединят към империята, Луций е взет в робство. Воден от нестихващата си ярост и вдъхновен от историята на Максимус, той се бие като гладиатор, за да се опълчи срещу тираничното управлението на младите императори Каракала и Гета.
Ридли Скот, който скоро ще навърши 87 години, заснема морска битка в пълния с вода Колизеум. В сцената има акули, сблъсъци с носорози или разярени павиани. В продължение на 2 часа и 30 минути британският режисьор разширява границите на насилието и зрелището.
Премиерата на филма в България ще е на 15 ноември.
С концерт на група „Молец“ приключи мирното шествие срещу трафика на хора с цел трудова и сексуална експлоатация в София. Организатори на международната инициатива „Поход за свобода“, която се провежда у нас от 2014 г., са „Кампания А21“. Поводът е Европейският ден за борба с трафика на хора – 18 октомври. На сцената пред Народния театър „Иван Вазов“ участие взеха още Ернесто Венесуела, Крисия Тодорова и Детска вокална група „Бонбон“.
„Походът за свобода“ е едно много мощно оръжие, което ни обединява с ясното послание, че трафикът на хора, което е съвременното робство, не трябва да бъде толерирано, каза Моника Николова, изпълнителен директор на „Кампания А21“. „Изпълнена съм с надежда, че виждам толкова много млади хора, които дават гласност на този проблем. Свободата е основно
Първите украиноезични аудиогидове в Белгия бяха официално пуснати днес по време на церемония в Кралските музеи на изящните изкуства на Белгия в Брюксел.
Инициативата е част от проект, ръководен от първата дама на Украйна Олена Зеленска, който вече доведе до пускането на 80 аудиогида на украински в 44 страни по света, предаде белгийската новинарска агенция Белга.
„Време е да направим изложбите в Кралските музеи на изящните изкуства по-достъпни за украинските посетители благодарение на тези аудиогидове“, заяви Олена Зеленска.
От 2020 г. съпругата на украинския президент Володимир Зеленски води проект за създаване на аудиогидове на украински език в най-големите музеи на света. Сред другите участващи музеи са Лувърът във Франция, Уестминстърското абатство във Великобритания, Колизеумът и галерия „Боргезе“ в Италия и замъкът „Албертина&
Галерия Vivacom Art Hall представя четирима световни автори на първото отличително за България изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair.
Събитието ще се проведе от 4 до 6 октомври във форум „Джон Атанасов“ в "София тех парк", съобщават от екипа на галерията.
Посетителите на форума ще могат да видят творби от частната колекция на галерията на артистите Стивън Уилсън, Конар Брадърс, Мистър Брейнуош и Райнер Лагеман.
„Щастливи сме да вземем участие в първото изложение за изкуство Sofia Art Fair. Нетърпеливи сме да се потопим в света на изкуството за 5 дни и да се срещнем с колекционери и любители на изкуството. Верни на традицията ще представим пред българската публика световноизвестните имена - Стивън Уилсън, Конар Брадърс, Мистър Брейнуош и Райнер Лагеман, с което вярваме, че ще допринесем и за мащаба на арт фестивала”.
С разнообразна музикална програма на площад "Централен", ден преди празника на Пловдив, градът отбеляза 10-годишнината от избирането си за Европейска столица на културата.
През 2014 г. Пловдив беше обявен за Европейска столица на културата за 2019 г. , като имаше пет години за подготовка.
Водещ на събитието, което започна тази вечер в 18:30 часа, беше Стефан Щерев, а първи на сцената се качи един от създателите на Deep Zone Project - DJ Dian Solo.
В програмата също е триото от Нидерландия Kraak&Smaak, в което са Оскар де Йонг, Вим Плуг и Марк Кнеперс. Формацията е известна със звучене, съчетаващо жанрове като диско, фънк, електронна музика, инди, дийп хаус, соул и поп. Още с дебютния си албум Boogie Angst триото добива международна популярност, а в момента музикантите работят по своя седми албум.
Последен на сцената тази вечер ще излезе
Нидерландия върна на Индонезия 288 културни предмета от нидерландската национална колекция. Те са били неправомерно взети по време на колониалния период и са от културно значение за Индонезия, съобщи Министерството на образованието, културата и науката.
Става въпрос за четири хиндо-будистки статуи, донесени в Нидерландия от остров Ява през първата половина на XIX век. Другите предмети включват оръжия, монети, бижута и текстил, взети през 1906 г. след война с местни владетели в Бали. Нидерландското присъствие в тогавашните Нидерландски Източни Индии започва през 1800 г. и приключва с обявяването на независимостта на Индонезия през 1945 г., припомнят местните медии.
Досега тези предмети са били под управлението на Музея на света в Амстердам, който има филиали в Ротердам и Лайден. Индонезия поиска артефактите да бъдат върнати и Комитетът за колониалните колекции е посъветва
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Лейди Гага, рок групата „Грийн дей“ и американският рапър Пост Малоун ще бъдат хедлайнери на музикалния фестивал „Коачела“ през април 2025 г., предаде АФП.
...
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък на 23 ноември.
Това съобщават от галерията в официалната си фейсбук страница. Събитието е ...
Спектакълът „С гръб към залеза“ гостува на Драматично - куклен театър "Константин Величков" на 11 декември, съобщиха от културната институция.
В него участват актьорит ...
Изпълнителят Стефан Илчев ще представи пред публика две свои нови песни.
Това ще се случи по време на неговия концерт на 2 декември в Културен дом НХК в Бургас, съобщи Стефан Илче ...
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, п ...
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП.
...
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd.
Водени от страстта си към ...
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Премиерата на филма „Гладиатор 2“ на Ридли Скот ще се състои във Франция
„Ридли винаги е имал желание да продължи тази история“, каза Кони Нилсен, която играе Луцила, майката на главния герой Луций, в интервю за АФП преди парижката премиера на „Гладиатор 2“. „Връзката между Луций и Луцила е в центъра на филма“, добавя актрисата.Действието се развива няколко десетилетия след събитията в първия филм. Луций – внук на бившия император на Рим Марк Аврелий и син на Луцила, живее със съпругата и детето си в Нумидия.
Режисьорът Ридли Скот представя брутално и кърваво продължение на един от най-големите си успехи - „Гладиатор 2“, почти 25 години след като изведе Ръсел Кроу на арената, като премиерата във Франция ще се състои в сряда, 13 октомври, предаде АФП.
Това завръщане в Древен Рим се случва след като първия филм, спечели пет „Оскар“-а, включително за най-добър филм и най-добър актьор, и се превърна в световен касов хит.
Изложбата „Няма само един път. 70 творби от колекция „Илиян Дончев“ ще бъде официално открита в Художествената галерия в Казанлък на 10 октомври, съобщи директорът на културния институт д-р Пламен Петров, който е и уредник на експозицията.
Това е втората изложба от платформата на галерията „Търсачите“ , в рамките на която ще бъдат представяни фрагменти от частни колекции.
В нея са включени творби на Иван Милев, Дечко Узунов, Димитър Чорбаджийски – Чудомир, Светлин Русев, Теньо Пиндарев и други.
Експозицията се явява като своеобразно продължение на големия разговор за значението на фигурата на колекционера в съвременното развитие на художествената сцена и като опит за издирване и осмисляне на отговорите на въпросите „Защо колекционираме?“,
„Какво колекционираме?“ и разбира се - „Как
Петима скулптори са избрани за участие в Симпозиума по скулптура в дърво 2024, който ще се проведе в село Ясна поляна, община Приморско.
Той започва на 12 август и съгласно статута на форума в него участват петима творци (четирима българи и един чуждестранен автор), избрани с конкурс на база предварителни проекти, съобщават от Съюза на българските художници (СБХ).
Това са скулпторите Галя Благоева, Кристина Йосифова, Никола Диков, Николай Маринов и Херман Гшайдер. Резерва е Валентин Митев.
Участниците в симпозиума са избрани на 6 август от журито в състав: Николай Колязов (председател, секретар на секция „Скулптура“ на СБХ), Боян Боянов, Витали Халваджиев, Диана Драганова-Щир, Ивайло Аврамов, Иван Русев, Момчил Мирчев, Павлин Радевски, Петър Наков, Теодор Нанев, допълват от СБХ.
/ВСР
Днес е последният ден на първото издание на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair.
Събитието се провежда във форум „Джон Атанасов“ в „София Тех Парк“.
И в трите дни на изложението посетителите имат възможността да видят изложба във виртуална реалност с произведения на селектирани автори, има срещи с художниците, присъстващи на павилионите.
Паралелната програмата днес започва с презентации на Радослав Механджийски и Теодора Константинова на тема „Най-дръзките произведения и акции на съвременното изкуство“ и „Изкуственият интелект в съвременното изкуство“.
Програмата продължава с „Къде е изкуството в стаята?“ – дискусия за ролята на интериорните дизайнери в пазара на съвременно изкуство с Весела Ножарова – куратор, изкуствовед и арт адвайзър.
Изложба „Щрихи от творчеството на Михайло Парашчук в България” ще бъде открита на 12 септември в Художествената галерия „Димитър Добрович“ в Сливен, съобщиха от културния институт. Неин автор е украинката Юлия Красовска, магистър по архитектура, а от 2016 г. е член на Дружеството на бургаските художници.
Проектът е посветен на украинския скулптор Михайло Парашчук, създател на фасади на сгради в столицата и други градове в страната. Той пристига в България през 1921 г. и остава тук до края на живота си през 1963 г.
В изложбата за първи път ще бъдат представени пред публиката 26 творения на майстора, съхранявани в Художествената галерия „Димитър Добрович“ – Сливен от 1977 г. Регионалният исторически музей – Русе ще представи стилизирана каменната глава на орел.
В експозицията ще бъдат подредени маслени платна
Режисьорката Лилия Абаджиева започна репетиции на „Тартюф“ в Малък градски театър „Зад канала“, съобщават от трупата.
Участват актьорите Александър Кадиев, Христо Пъдев, Леонид Йовчев, Христина Караиванова, Георги Кацарски, Владимир Димитров, Богдан Бухалов, Таня Пашанкова, Цветина Петрова, Александър Карасански, Магдалена Бучкова, Калина Георгиева.
„Вдъхновяващ екип, първа репетиция на „Тартюф” в театър „Зад канала”. Вълнуваме се“, коментира Лилия Абаджиева.
Сценографията и костюмите са на Васил Абаджиев, сценичната адаптация и музикалната картина са на Лилия Абаджиева.
„Ридли винаги е имал желание да продължи тази история“, каза Кони Нилсен, която играе Луцила, майката на главния герой Луций, в интервю за АФП преди парижката премиера на „Гладиатор 2“. „Връзката между Луций и Луцила е в центъра на филма“, добавя актрисата.
Действието се развива няколко десетилетия след събитията в първия филм. Луций – внук на бившия император на Рим Марк Аврелий и син на Луцила, живее със съпругата и детето си в Нумидия. Когато римски войници, начело с генерал Марк Акаций, нахлуват в берберското царство, за да го присъединят към империята, Луций е взет в робство. Воден от нестихващата си ярост и вдъхновен от историята на Максимус, той се бие като гладиатор, за да се опълчи срещу тираничното управлението на младите императори Каракала и Гета.
С концерт на група „Молец“ приключи мирното шествие срещу трафика на хора с цел трудова и сексуална експлоатация в София. Организатори на международната инициатива „Поход за свобода“, която се провежда у нас от 2014 г., са „Кампания А21“. Поводът е Европейският ден за борба с трафика на хора – 18 октомври. На сцената пред Народния театър „Иван Вазов“ участие взеха още Ернесто Венесуела, Крисия Тодорова и Детска вокална група „Бонбон“.
„Походът за свобода“ е едно много мощно оръжие, което ни обединява с ясното послание, че трафикът на хора, което е съвременното робство, не трябва да бъде толерирано, каза Моника Николова, изпълнителен директор на „Кампания А21“. „Изпълнена съм с надежда, че виждам толкова много млади хора, които дават гласност на този проблем. Свободата е основно
Първите украиноезични аудиогидове в Белгия бяха официално пуснати днес по време на церемония в Кралските музеи на изящните изкуства на Белгия в Брюксел.
Инициативата е част от проект, ръководен от първата дама на Украйна Олена Зеленска, който вече доведе до пускането на 80 аудиогида на украински в 44 страни по света, предаде белгийската новинарска агенция Белга.
„Време е да направим изложбите в Кралските музеи на изящните изкуства по-достъпни за украинските посетители благодарение на тези аудиогидове“, заяви Олена Зеленска.
От 2020 г. съпругата на украинския президент Володимир Зеленски води проект за създаване на аудиогидове на украински език в най-големите музеи на света. Сред другите участващи музеи са Лувърът във Франция, Уестминстърското абатство във Великобритания, Колизеумът и галерия „Боргезе“ в Италия и замъкът „Албертина&
Галерия Vivacom Art Hall представя четирима световни автори на първото отличително за България изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair.
Събитието ще се проведе от 4 до 6 октомври във форум „Джон Атанасов“ в "София тех парк", съобщават от екипа на галерията.
Посетителите на форума ще могат да видят творби от частната колекция на галерията на артистите Стивън Уилсън, Конар Брадърс, Мистър Брейнуош и Райнер Лагеман.
„Щастливи сме да вземем участие в първото изложение за изкуство Sofia Art Fair. Нетърпеливи сме да се потопим в света на изкуството за 5 дни и да се срещнем с колекционери и любители на изкуството. Верни на традицията ще представим пред българската публика световноизвестните имена - Стивън Уилсън, Конар Брадърс, Мистър Брейнуош и Райнер Лагеман, с което вярваме, че ще допринесем и за мащаба на арт фестивала”.
С разнообразна музикална програма на площад "Централен", ден преди празника на Пловдив, градът отбеляза 10-годишнината от избирането си за Европейска столица на културата.
През 2014 г. Пловдив беше обявен за Европейска столица на културата за 2019 г. , като имаше пет години за подготовка.
Водещ на събитието, което започна тази вечер в 18:30 часа, беше Стефан Щерев, а първи на сцената се качи един от създателите на Deep Zone Project - DJ Dian Solo.
В програмата също е триото от Нидерландия Kraak&Smaak, в което са Оскар де Йонг, Вим Плуг и Марк Кнеперс. Формацията е известна със звучене, съчетаващо жанрове като диско, фънк, електронна музика, инди, дийп хаус, соул и поп. Още с дебютния си албум Boogie Angst триото добива международна популярност, а в момента музикантите работят по своя седми албум.
Последен на сцената тази вечер ще излезе
Нидерландия върна на Индонезия 288 културни предмета от нидерландската национална колекция. Те са били неправомерно взети по време на колониалния период и са от културно значение за Индонезия, съобщи Министерството на образованието, културата и науката.
Става въпрос за четири хиндо-будистки статуи, донесени в Нидерландия от остров Ява през първата половина на XIX век. Другите предмети включват оръжия, монети, бижута и текстил, взети през 1906 г. след война с местни владетели в Бали. Нидерландското присъствие в тогавашните Нидерландски Източни Индии започва през 1800 г. и приключва с обявяването на независимостта на Индонезия през 1945 г., припомнят местните медии.
Досега тези предмети са били под управлението на Музея на света в Амстердам, който има филиали в Ротердам и Лайден. Индонезия поиска артефактите да бъдат върнати и Комитетът за колониалните колекции е посъветва
Ридли Скот, който скоро ще навърши 87 години, заснема морска битка в пълния с вода Колизеум. В сцената има акули, сблъсъци с носорози или разярени павиани. В продължение на 2 часа и 30 минути британският режисьор разширява границите на насилието и зрелището.
Премиерата на филма в България ще е на 15 ноември.
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.